Merülj el a fiumei cápa legendájában, amely évtizedeken át tartotta lázban a magyar sajtót! Tudtad, hogy ennek a hírlapi szenzációnak volt valóságalapja is? Ismerd meg Benedek Szabolcs izgalmas regényét, A fiumei cápát, amely történelmet és fikciót ötvözve repít vissza az egykor virágzó kikötővárosába. 🌊📖
Olvasd el a teljes bejegyzést és merülj el a 20. század eleji Fiume életében, ahol a cápák rejtélye és a város sokszínű, közel nem unalmas mindennapjai várnak rád! 🌍🦈
A fiumei cápa "legendája" időről időre felbukkent a 19. század végi és 20. század eleji sajtóban, mely rendszeresen témát adott az uborkaszezonban szenzációra vadászó újságíróknak. Ennek azonban volt valóságalapja is, 1935-ben A Tenger című folyóirat jelentette meg az alábbi képet:
Itt pedig A Tengerpart című napilap hírei között találkozunk a ragadozóval:
Kép forrása: Benedek Szabolcs saját gyűjtése
Manapság, főleg a turisták által is hemzsegő tengerpartokon Horvátországban körülbelül annyi esélyünk van ilyen állattal találkozni, mint amennyi arra, hogy Budapest belvárosában megtámad minket egy (az állatkertből elszökött) oroszlán. Ellenben könyvesboltokban nagyobb eséllyel találkozhatunk A fiumei cápával, Benedek Szabolcs 2017-ben megjelent regényével.
Néhány antikvár példány:
https://bookline.hu/product/home.action?_v=Benedek_Szabolcs_A_fiumei_capa&type=20&id=1144984
Benedek Szabolcs néhány évvel ezelőtt egy ösztöndíjjal volt Fiumében, többek között kutatta a 20. század eleji helyi magyar sajtót, hazatérte után pedig valami üresség maradt benne, vágyott vissza a kikötővárosba. Ezt enyhítve írta meg szürreális elemekkel is átszőtt történelmi regényét, mely visszarepít minket az első világháború előtti, soknemzetiségű Fiumébe, mely akkor magyar fennhatóság alá tartozott.
2017-ben megjelent regénye, A fiumei cápa egy izgalmas utazásra hívja az olvasót a 19. századi Fiume világába, melyben a történelem és a fikció mesterien keveredik. Az egykor virágzó, magyar fennhatóság alatt álló kikötővárosában játszódó történet egy fiatal újságíró, Kovách Richárd nyomozásával indul, aki a Fiume partjainál felbukkanó cápák rejtélyét próbálja kibogozni. Ahogy megérkezik a városba, azonnal nyilvánvalóvá válik számára, hogy a történet több, mint puszta szenzáció. A cápamese valóságossága mellett Fiume nyugalmát egyéb események is fenyegetik: olasz irredenták merényletei, politikai intrikák és a közelgő világháború árnyéka.
A regény nagy hangsúlyt fektet a város aprólékos bemutatására. Fiume élete, kultúrája és lakosai elevenednek meg a lapokon, különös figyelmet szentelve a magyarok, olaszok és horvátok együttélésének izgalmas, konfliktusokkal teli mindennapjainak, amikor a várost mindenki magának akarta.
Ez a város dacol mindennel és mindenkivel, aki be akarná törni. Nem véletlen, hogy soha senki nem tudta teljességgel maga alá hajtani. Csak nevetett egyet a megannyi szánalmas erőlködésen, legyintett, és élte tovább az életét. Úgy, ahogy az neki tetszik. Jöhetnek a velenceiek, a taljánok, a magyarok, elfoglalhatták akár Napóleon seregei, Fiume marad, ami volt, és ami a saját erejéből lenni akar. Olyan, akár a macska: az ember mondhatja, hogy az övé, ám közben az állat éppen csak eltűri jelenlétét, egyébként intézi dolgait saját kénye-kedve szerint. (73. o.)
Benedek Szabolcs részletes leírásai és élethű karakterei által az olvasó szinte maga is részesévé válik ennek a sokszínű közösségnek. A cselekmény szövevényessége, a különböző szálak összefonódása és a történelmi események hű ábrázolása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy A fiumei cápa letehetetlen olvasmánnyá váljon. A történet során találkozunk a helyi tanácsnok lányának, Emíliának tragikus halálával, amely új megvilágításba helyezi a cápamese valódiságát, és megismerjük a várost fenyegető szökőár pusztító erejét is.
Benedek Szabolcs regénye a múlt század elejének izgalmas krónikája. A regény hiteles korrajza és a részletgazdag világábrázolása révén az olvasó úgy érezheti, mintha valóban visszautazott volna az időben, és maga is részese lenne Fiume nyüzsgő életének.
A könyv 2019 óta a horvát közönség számára is elérhető Riječki morski pas címen.
2021 júniusában író-olvasó találkozót szerveztünk a fiumei Magyar Házban, melyen az író, Benedek Szabolcs is megtisztelt minket jelenlétével.
Fotók: https://www.facebook.com/unirimadjarski